Dress code aneb Jak při návštěvě divadla dodržet oděvní bonton

Gala premiéra nové inscenace Bull se koná již tuto sobotu 2. února a vy stále nevíte co na sebe? Pak si přečtěte tento článek, kterým bychom zároveň rádi uklidnili každého, komu při pohledu na doporučený dress code (black tie / semi formal) začíná nervózně pocukávat víčko. Není se čeho bát! Vše vysvětlíme a s dovolením začneme malým slovníčkem pro úplné začátečníky.

Dress code

Zveřejněno:

29. ledna 2019

Zde doplňte alternativní popis obrázku

Gala premiéra

První slavnostní představení určeno zčásti pro partnery divadla (děkujeme mnohokrát), zčásti pro místní honoraci (zdravíme uctivě) a novináře, zčásti pro rodinu (díky, mami), ale především pro nejoddanější divadelní milovníky. Zde přichází na řadu onen strašidelně vyhlížející termín dress code black tie / semi formal, který je platný právě i pro gala premiéru Bull. Pro pány to znamená nadíti se do padnoucího smokingu nebo černého obleku. Dámám doporučujeme společenské šaty, ideálně dlouhé nebo alespoň v délce pod kolena. Pánové se dále na gala premiéře vyznačují kravatou nebo motýlkem, dámy lodičkami a slušivým psaníčkem, divadelní bar zpravidla vínem zdarma a lehkým občerstvením a herci hysterií level hurikán Catrina.

Premiéra

První představení, které je samozřejmě také velmi důležité, ale není zpravidla považováno za společenskou událost sezóny. Zde je dress code již lehce volnější, ale společenský oděv je stále žádán. Pánové oblek, může být i v jiných barvách než černé, dámy opět společenské šaty, zde už mohou nastoupit půvabné koktejlky. Kravaty, motýlci, lodičky i psaníčka zůstávají a herecká hysterie je obvykle level orkán Emma.

Repríza

Aneb každé další představení. Zde už je docela dobré vysledovat, do jakého divadla zrovna míříte. Pokud se jedná o honosný prostor vyzdobený zlatými štukami, křišťálovými lustry a prdelatými andělíčky, společenskému oděvu se nevyhnete. Na druhou stranu, zamířit na menší scénu v dlouhé róbě nebo fraku asi nebude zcela ideální řešení. Dress code je vůbec na reprízách velice pestrý. Vyskytují se vedle sebe kravaty i džíny, sandálky i lodičky. Sandálky ani džíny by se ovšem vyskytovat neměly. Pokud dorazíte v roztrhaných džínách a tričku s Nirvanou, hlavu vám rozhodně nikdo neutrhne, může se však stát, že budete omylem nahnáni do práce coby kulisáci. Což je činnost poněkud riziková, i když herci se zde pohybují už jen v levelu vichřice.

Zkusme názorně. Představte si dva smyšlené diváky, říkejme jim třeba… Co vybrat, abychom se nikoho nedotkli… Říkejme jim Krok a Lech. Jde-li Krok na gala premiéru, nezpanikaří. V klidu okartáčuje černý oblek, přeleští polobotky a vytáhne čistou bílou košili. Pak už jen připne motýlka, manželka oblékne (konečně zase jednou!) krásné dlouhé šaty, navlékne punčošky, vkusné uzavřené lodičky a mohou jít. Budou přijímáni s respektem a obdivem.

Lech se naopak orosí. Oblek, ve kterém se ženil, mu již dlouho nepadne. Jeho manželka vlastní pouze letní šaty lehce nad kolínka, které se v únorovém počasí přece jen příliš nehodí. Nakonec si Lech půjčí oblek od kamoša odvedle, který přes léto jezdí se střelnicí. Oblek má světle růžové havajské květy, Lech přesto doufá, že se v davu ztratí. (Spoiler: neztratí). Manželka nakonec šaty oblékne, takže představení stráví promodralá, lehce se chvějící. Pár je po celou dobu po očku sledován podezíravým okolím, neboť panuje přesvědčení, že patří k hercům a něco začne. Když nezačne nic, okolí je nedůtklivě zklamáno.

Ale žerty stranou – nedělejte si s oblečením zas tak velkou hlavu. Rozhodně se nebojte, že by vám bylo cokoliv vyčteno. Jsme mírumilovné divadlo, rádi vás uvidíme v jakékoli podobě. Tedy – něco si, prosím, oblékněte. Dva úplně nazí muži je název představení, nikoliv dress codu, takže takto do Míru jen pokud jste za to dostali zaplaceno.

Za článek děkujeme paní Kateřině Lužné.

Vše o nové inscenaci Bull včetně termínů a vstupenek naleznete pod tímto odkazem.