Yasmina Reza – autorka s exotickým jménem píše jeden hit za druhým

Připravili jsme pro vás článek o jedné z nejvýznamnějších světových dramatiček současnosti. 

Yasmina Reza napsala Boha masakru, který byl přeložen do více než třiceti jazyků a vychutnat si ho můžete i na jevišti našeho Divadla Mír (nejdříve 11. února). Tato sympatická Francouzka s židovskými kořeny toho má ale za sebou daleko více. Pojďme se společně dozvědět něco o její životní dráze i dalších dílech.

Oba rodiče známé autorky jsou sice židovského původu, pocházejí ale z různých zemí. Otec většinu života prožil v Iránu, kam společně s rodiči utekl ze Sovětského svazu. Maminka (mimochodem slavná houslistka) pak vyrůstala v Maďarsku. Samotná Yasmina se jim ale 1. května 1959 narodila v Paříži. Krásnému městu nad Seinou zůstala věrná až doteď a je jeho celoživotní obyvatelkou.

Yasmina Reza se nejprve začala prosazovat jako herečka. Zahrála si v celé řadě prestižních pařížských divadel, účinkovala i v několika hrách podle francouzských klasiků Moliéra a Marivauxe. Čím dál tím více ji to ale táhlo k vlastnímu psaní. Svůj zázračný debut Conversations après un enterrement (Rozhovory po pohřbu) dokončila v roce 1987. Hra, ve které vtipně glosuje chování zbytečně rozmrzelé střední třídy, se setkala s obrovským úspěchem u diváků i kritiků. Za tuto černou komedii mimochodem dostala svou první cenu Moliér pro nejlepší francouzskou hru roku. Už o dva roky později napsala další divadelní dílo – La Traversée de l’hiver (Zimní křižovatka). Svou druhou hrou potvrdila pozici jedné z nejnadanějších evropských autorek, tou třetí ale definitivně rozbila bank! V roce 1994 totiž dokončila komedii Art neboli Obraz (jindy překládáno jako Kumšt). Tu můžete vidět i v ostravském divadle Komorní scéna Aréna. Jak už název napovídá, tentokrát si vystřelila zejména ze současného umění. A svět se její hry nemohl nabažit! Byla přeložena do 35 jazyků a Reza si za ní odnesla další Moliérovu cenu a k tomu také trofej Laurence Oliviera za nejlepší hru uvedenou ve Velké Británii a cenu Tony za nejlepší hru uvedenou v USA. To už je slušný úspěch, co říkáte? Yasmina Reza se díky Obrazu dostala na úplnou špičku mezi divadelními autory a bylo jasné, že každé její další dílo bude netrpělivě očekávané po celém světě. Jak tento tlak zvládla? S grácií sobě vlastní. V následujících letech napsala další úspěšné komedie, jako například Trois versions de la vie neboli Tři verze života z roku 2000.

Nesmíme zapomenout ani na její kariéru spisovatelky. Yasminin literární debut Hammerklavier z roku 1997 se stal okamžitým bestsellerem. Ještě lépe se dařilo jejím románovým zápiskům z kampaně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, kterého nepřetržitě sledovala celý jeden rok. Kniha s názvem L’Aube le Soir ou la Nuit (anglicky Dawn Evening or Night), která vyšla v roce 2007, se stala obrovským hitem a prodalo se jí stovky tisíc kusů.

Zajímavostí je, že Yasmina Reza také překládá. Z němčiny přeložila Metamorfózu France Kafky a to pro divadelní zpracování slavného režiséra Romana Polanského. Není divu, že je to právě Polanský, který režíroval filmovou verzi jejího Boha masakru. Film, ve kterém hrají i oscaroví herci Kate Winslet nebo Christoph Waltz, vznikl v roce 2011, pět let po své divadelní předloze. Ta mimochodem pro Yasminu Reza znamenala druhou cenu Laurence Oliviera i druhou cenu Tony (o kousek výše můžete vidět fotografii právě z předávání těchto prestižních amerických divadelních cen).

V roce 2015 napsala svou zatím poslední hru Bella figura. O rok později vydala knihu Babylon.

Yasmina Reza se vyznačuje provokativním, ironickým stylem. Její tvorba ukazuje lidi takové, jací skutečně jsou. Její dialogy jsou plné humoru i nečekaných ran pod pás. Reza dokáže několika slovy vdechnout život pocitu, který člověk nedokáže popsat za dlouhé hodiny. Svým dynamickým stylem navždy změnila a obohatila světové drama.

Žádné komentáře na "Yasmina Reza - autorka s exotickým jménem píše jeden hit za druhým"