V Divadle Mír vzniká první představení

V prostorách bývalého a po dlouhou dobu opuštěného kina Mír v Ostravě-Vítkovicích začíná být živo. Začaly zde zkoušky autorského představení Skladatel aneb Trýzeň za Karla IV., které bude mít premiéru 28. září ve spolkovém domě Hlahol v Praze, repríza pro ostravské publikum se uskuteční ve středu 5. října, a to právě v nově vznikajícím Divadle Mír.

Divadelní představení vzniká u příležitosti letošního 700. výročí narození Karla IV. a jeho uvedení je plánováno na významný státní svátek Den české státnosti 28. září. Na realizaci se podílí obecně prospěšná společnost Dny české státnosti, Ostravská univerzita a herci z ostravských divadel, jedná se tedy o zajímavou pražsko-ostravskou tvůrčí syntézu. Hlavní roli skladatele Karla Vierteho ztvární oblíbený ostravský herec Šimon Krupa z Komorní scény Aréna.

“Pracovat na tomto projektu je pro mě velkou ctí a zároveň výzvou, pro nás všechny pak velkou zkušeností, zodpovědností a veselým dobrodružstvím,” vyjádřil se ke své roli Šimon Krupa.

“Letošní oslavu Dne české státnosti jsme chtěli propojit s výročím narození Karla IV., kterého vnímáme jako významnou osobnost českých dějin. Rozhodli jsme se pro netradiční tvar – skloubit divadelní představení s hudebními ukázkami – a pro jeho realizaci jsme oslovili mladé ostravské umělce,” vysvětluje původ pražsko-ostravské spolupráce Lucie Wittlichová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Dny české státnosti, která každý rok veřejnosti připomíná důležitost dne 28. září.

Cílem hry je představit Karla IV. z perspektivy hudebních skladatelů. Inscenace je tak kombinací divadelního představení a hudebních výstupů. Ty budou mít na starosti studenti Fakulty umění Ostravské univerzity. Pod vedením muzikologa Viktora Velka si připravili ukázky unikátních skladeb, které čeští skladatelé věnovali tématu Karla IV. „Tento typ skladeb z 19.-21. století je takřka neznámý. Když je třeba doplnit hudební doprovod k nějaké karlovské akci, obvykle dramaturgové sáhnou po středověkém repertoáru nebo po reprezentativních vlasteneckých dílech bez vazby na Karla IV. V divadelní hře tak zazní některé skladby i po více než sto letech. Výběr čítá jak ukázky velikánů české hudby, tak i skladatelů první fáze národního obrození,“ dodává Viktor Velek.

Nad společným projektem Fakulty umění, společnosti Dny české státnosti a souboru mladých divadelníků převzal záštitu kardinál Dominik Duka OP a rektor Univerzity Karlovy v Praze Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., čímž vyjádřili podporu mladým umělcům a jejich nahlédnutí na českou státnost prostřednictvím reflexe současné společnosti a jejích aktuálních problémů.

Po pražské premiéře ve spolkovém domě Hlahol se hra přesune do ostravského Divadla Mír a bude to vůbec první představení v tomto nově vznikajícím kulturním prostoru. „Těší mě, že se Ostravské univerzitě daří reflektovat současné kulturní dění v Ostravě a přispívat k návratu kultury do míst, z nichž musela načas zmizet. I to patří k úkolům univerzity a Fakulta umění k tomu má vynikající předpoklady,“ vysvětluje rektor Ostravské univerzity, profesor Jan Lata.

“Osobnost Karla IV. může být v mnoha ohledech považována za příklad téměř dokonalého státníka. Zpracováním tohoto tématu se nám otevíraly nové informace o této zajímavé postavě evropských dějin,” vysvětlil režisér Milan Cimerák. “Při jméně Karel IV. si mnoho lidí vybaví Karlův most, fresku jakéhosi shrbeného krále nebo korunovační klenoty, ale Karel IV. rozhodně stojí za bližší pohled. Zajímavá, přemýšlivá osobnost s velmi pestrým životem, vůlí a odvahou. Vše se nám samozřejmě do připravovaného představení vměstnat nepodaří, pokud však na pozadí příběhu skladatele Vierteho, jenž se snaží o panovníkovi složit hudební dílo, vzbudíme zájem o Karlovu osobnost a jeho odkaz, budeme rádi,” dodává režisér.

Premiéra hry se uskuteční 28. září ve 20 hodin v pražském spolkovém domě Hlahol, v Ostravě bude uvedena 5. října od 19 hodin v Divadle Mír. Na obě představení je vstupné volné, avšak vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace na emailu: rezervace@dnyceskestatnosti.cz.

 

 

 

Žádné komentáře na "V Divadle Mír vzniká první představení"


    Got something to say?