Sébastien Thiéry – herec, který se stal králem absurdní komedie

Nová hra Divadla Mír Kdo je pan Schmitt? se kvapem blíží a velmi brzy se ji budeme věnovat v samostatném článku. Ještě předtím se ale zaměříme na jejího autora Sébastiena Thiéryho, který napsal i tolik úspěšnou komedii Dva úplně nazí muži.

Thiéry už skoro deset let patří mezi nejvýznamnější francouzské divadelní autory. Málokdo ale ví, že je také skvělý herec, který se objevil i ve známých komediích RRRrrr! nebo Taxi. S psaním navíc začal, když ho přestalo bavit hrát v cizích představeních a zatoužil si vytvořit roli přímo na tělo.

Sébastien Thiéry se narodil v roce 1970 v Paříži. Studoval herectví na prestižní soukromé škole Cours Florent a později i na Národní filmové konzervatoři. Oboje samozřejmě v Paříži, kde žije nepřetržitě od svého narození a o které prohlásil, že ji nikdy neopustí. Na jevištích pařížských divadel se začal pravidelně objevovat už od svých sedmnácti. Následovali příležitosti v televizi i u filmu. Mezi francouzskou hereckou špičku se ale přes obrovskou konkurenci neprosadil. To mu ale vůbec nemuselo vadit. Postupem času totiž začal vynikat v jiném uměleckém řemesle – ve psaní!

Původně chtěl pro sebe Thiéry napsat monodrama (představení jen s jedním hercem), velmi brzy mu ale došlo, že bez více postav a dialogů se neobejde. Premiéra jeho první hry Sans ascenseur (Bez výtahu) se uskutečnila už v roce 2005. Od té doby napsal dalších devět úspěšných komedií. Najdeme mezi nimi i absurdní Dva úplně nahé muže (francouzská premiéra se uskutečnila v roce 2014) a podobně bláznivou hru Kdo je pan Schmitt? (2009), kterou u nás uvedeme v dubnu. Zajímavostí je, že si skoro ve všech svých dílech i zahrál (ve Dvou úplně nahých mužích se tak například zhostil role Průši, kterého u nás hraje Štěpán Kozub).

Sébastien Thiéry ve filmu Momo, která vznikl na motivy jeho stejmejmenné hry, na fotografii spolu s ním vidíme i herecké velikány Catherine Frotovou a Christiana Claviera

Thiéryho styl vychází z tradic absurdního dramatu. Jeho postávám se zpravidla stávají nepředvídatelné, až šílené věci, které se jim navíc jen málokdy podaří vyřešit. V jeho tvorbě tak najdeme prvky Eugèna Ionesca (Plešatá zpěvačka), Samuela Becketta (Čekání na Godota) i našeho Václava Havla (Audience). Někteří kritici pak na jeho komediích oceňují až kafkovskou atmosféru. Nejdůležitější ingrediencí Thiéryho receptu na úspěch je každopádně jeho osobitý humor. Právě ten mu zajistil davy fanoušků po celém světě. Jeho díla jsou plná slovních přestřelek a obrovského množství vtipných narážek. A co víc – i nešťastné situace v nich nakonec působí komicky. Uznejte, že tohle jen tak někdo neumí.

Nejvíce na sebe Thiéry upozornil v roce 2015 při předávání prestižní divadelní ceny Moliér (na kterou byl mimochodem nominován už celkem osmkrát). Tehdy přišel na jeviště úplně nahý a ve své řeči poukázal na špatnou situaci divadelních autorů, kteří ve Francii nemůžou požádat o podporu v nezaměstnanosti (na rozdíl od ostatních divadelních profesí). Celý Thiéryho výstup můžete shlédnout tady.

Kouzlu Thiéryho textů začínají čím dál více propadat i diváci v České republice. Přesně za tři dny (25. března) to bude rok od mírové premiéry jeho Dvou úplně nahých mužů, za několik málo týdnů se u nás dočkáte i komedie Kdo je pan Schmitt?, ve které se můžete těšit na Štěpána Kozuba, Magdalenu Tkačíkovou, Vladimíra Poláka, Robina Ferra nebo Alberta Čubu. Kdy přesně se premiéra odehraje? To se dozvíte už tento víkend.

Žádné komentáře na "Sébastien Thiéry – herec, který se stal králem absurdní komedie"