Historie budovy

Historie budovy současného Divadla Mír je spjata s počátky a rozvojem kinematografie v Ostravě. Budova kina – s původním názvem Bio Rekord – byla postavena již za první republiky. Filmový provoz – později pod názvem Kino Mír – zde probíhal až do začátku devadesátých let. Kino patřilo mezi hojně navštěvované a mnoho Ostravanů by si interiér kina ještě vybavilo z paměti. Dynamickou proměnu společnosti po roce 1989 ale filmové promítání nepřežilo.

Po ukončení provozu byla budova několik let sídlem vítkovického gymnastického klubu. S jeho odchodem z prostor začala budova chátrat. Nakonec ji do vlastnictví v již takřka dezolátním stavu získali vietnamští obchodníci, kteří budovu zrekonstruovali a následně v ní prodávali svůj typický sortiment. Pak budova opět změnila majitele a v dalších letech byla prázdná a nevyužívaná.

A bylo tomu tak až do června roku 2016, kdy si budovu pronajal herec Komorní scény Aréna Albert Čuba s cílem vytvoření nové profesionální divadelní scény v Ostravě. Albert Čuba uvažoval o vlastním divadle již dlouhá léta a prostor bývalého kina s poněkud smutnou historií jej natolik oslovil, že přiměl své představy a sny o vedení divadelního provozu realizovat.

A tímto jeho rozhodnutím se začala psát naše vlastní historie….

kino mír

kino_mir_katastrofa 980

obchod mír