Divadlo Mír

Divadlo Mír je nová profesionální divadelní scéna v Ostravě-Vítkovicích.

Divadlo Mír provozuje firma elieva s.r.o. v pronajaté budově bývalého kina.  Naším cílem je budovu časem odkoupit a zrekonstruovat v moderní divadelní  prostor, který našim návštěvníkům nabídne mimo pravidelnou divadelní produkci např. i galerii nebo divadelní klub.

Divadlo Mír v současnosti nemá stálý tvůrčí tým nebo vlastní herecký soubor. Není to v plánu ani pro nejbližší dobu. Základem naší koncepce je přizvat ke spolupráci na jednotlivých inscenacích profesionální divadelníky jak ostravské, tak mimoostravské. Naší ambicí je umožnit vzájemnou tvůrčí spolupráci umělcům, kteří kupř. vzhledem k závazkům ve svých divadlech nemají příležitost se na divadelních jevištích vzájemně setkat. Chceme být nápomocni vzniku nových uměleckých spojení, stát u zrodu zajímavých inscenací.

Ať již bude na repertoáru měšťanská konverzační komedie či napínavé drama, naší touhou je intenzivní komunikace s obecenstvem a divácká přitažlivost ve tvůrčím pojetí.

Mimo vlastní produkci chceme našim divákům nabídnout také možnost zhlédnout špičkové inscenace hostujících souborů z celé České republiky.

Divadlo Mír je také otevřeno všem, kteří by zde chtěli realizovat své sny.

 

Historie budovy

Historie budovy současného Divadla Mír je spjata s počátky a rozvojem kinematografie v Ostravě. Budova kina – s původním názvem Bio Rekord – byla postavena již za první republiky a sice na počátku třicátých let. Filmový provoz – později pod názvem Kino Mír – zde probíhal až do začátku devadesátých let. Kino patřilo mezi hojně navštěvované a mnoho Ostravanů by si interiér kina ještě vybavilo z paměti. Dynamickou proměnu společnosti po roce 1989 ale filmové promítání nepřežilo.

Pár střípků z dávné historie:

  • O výstavbu kina Rekord se zasadil především Pplk. MUDr. Ludvík Klega, legionář a starosta Sokola – za první republiky totiž koncesi k provozování biografu nemohli získat soukromé osoby, ale pouze obecně prospěšné spolky, například právě Sokol.
  • návrh a realizaci stavby měla na starosti projekční kancelář Kolář & Rubý – architekti František Kolář a Jan Rubý se podíleli také na budově Revírní bratrské pokladny na ulici Českobratrská, dnešního hotelu Mercure, a také spolupracovali na projektu Nové radnice. V neposlední řadě je i kino Vesmír v centru města jejich dílem.
  • Na konci války (té druhé a světové) proletěla střechou budovy bomba, která ovšem nevybuchla, pouze kinetickou silou rozmetala sedačky. Zející dírou ve střeše poté dovnitř nasněžilo a vítkovické děti pak na zasněžené šikmě sáňkovali.
  • Z původního vybavení kina se nedochovalo nic, ale vůbec nic.

Po ukončení provozu byla budova několik let sídlem vítkovického gymnastického klubu. S jeho odchodem z prostor začala budova chátrat. Nakonec ji do vlastnictví v již takřka dezolátním stavu získali vietnamští obchodníci, kteří budovu zrekonstruovali a následně v ní prodávali svůj typický sortiment. Pak budova opět změnila majitele a v dalších letech byla prázdná a nevyužívaná.

A bylo tomu tak až do června roku 2016, kdy si budovu pronajal herec Komorní scény Aréna Albert Čuba s cílem vytvoření nové profesionální divadelní scény v Ostravě. Albert Čuba uvažoval o vlastním divadle již dlouhá léta a prostor bývalého kina s poněkud smutnou historií jej natolik oslovil, že přiměl své představy a sny o vedení divadelního provozu realizovat.

A tímto jeho rozhodnutím se začala psát naše vlastní historie….

Další fotografie k historii budovy naleznete zde: https://www.zonerama.com/DivadloMir/Album/4254821