Bůh masakru – divadelní fenomén, který dobyl svět

Dva malí kluci se poperou na dětském hřišti. Jejich rodiče se rozhodnou sejít a celou záležitost elegantně vyřešit. Celý problém však nabere na obrátkách,  když se začne odhalovat charakter všech čtyř přítomných. Z poklidné konverzace se stává masakr… 

V čem tkví ohromný úspěch této hry, kterou uvedla divadla po celém světě? Důvodů, proč Bůh masakru tak výrazně uspěl, je celá řada. Vyjmenujme alespoň některé. Třeba trefný černý humor, věčně aktuální téma rodičovství nebo skvěle napsané dialogy prorůstající do konverzační smrště, která divákovi prostě nedá vydechnout. Bůh masakru je ale také velkou oslavou herectví – milovníci strhujících výkonů si při něm užijí své! Legendární je zejména brodwayská verze (uvedena už v roce 2009), ve které zazářili Jeff Daniels nebo James Gandolfini.

O výjimečnosti hry svědčí i zákulisí jejího uvedení v Divadle Mír. Kvůli tomu, aby představení vzniklo, spojili síly herci ze dvou prestižních ostravských scén – Divadla Petra Bezruče a Komorní scény Aréna. Vytvořili tak unikátní a dosud neviděnou kombinaci, která si určitě zaslouží vaši pozornost.

Víte, že existuje i velmi úspěšné filmové zpracování?

Některé hry mají tak jedinečné kouzlo, že pro ně divadelní jeviště začnou být malé. Prokážou takovou nadčasovost a trefnost, že po nich sáhnou i filmoví producenti. Přesně takový úspěch zažila i francouzská spisovatelka Yasmina Reza se svým dramatem Bůh Masakru. O látku, která si bere na paškál současnou středostavovskou společnost, projevil zájem světoznámý režisér Roman Polanski. Společně s autorkou připravil scénář a do hlavních rolí obsadil oscarové vítěze Jodie Foster, Kate Winslet nebo Christopha Waltze.

Každá Polanského novinka budí přirozené vášně a velké očekávání, připočtěte si ty nejáčkovější herce, kontroverzní téma i netradiční název a je jasné, že filmový Bůh masakru patřil v roce 2011 ke kulturním událostem roku. Logicky se tak rozšířilo povědomí i o samotné hře, která byla uvedena ve více než čtyřicítce zemí světa.

Nejbližší repríza představení se koná už v sobotu 25. listopadu od 19.00. Vstupenky na ní zakoupíte na portálu chcivstupenky.cz.

Žádné komentáře na "Bůh masakru – divadelní fenomén, který dobyl svět"